Zespół Szkolno-przedszkolny im. Jana Pawła II w Miłakowie

Przedszkole

Przedszkole

przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym

im. Jana Pawła II w Miłakowie

WYDARZENIA

rok szkolny 2015/2016

 

—————***—————

DNI ADAPTACJI

Dni adaptacji dla dzieci zapisanych do przedszkola w roku szkolnym 2016/2017 odbędą się w dniach 29-31.08.2016 r. w godz. 10:00 - 12:00. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami!

 

 

—————***—————

RADA PEDAGOGICZNA

Rada Pedagogiczna dla nauczycieli przedszkola odbędzie się 25.08.2016 r. o godzinie 11.00, natomiast o godzinie 12.30 szkolenie na temat organizacji pracy w przedszkolu zgodnie z nową podstawą wychowania przedszkolnego.

 

Izabela Kaszkin

 

 

—————***—————

DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI…

   Przekroczenie progu przedszkola dla wielu dzieci staje się poważnym przeżyciem. Te trudne początki na równi z maluchami przeżywają rodzice i dziadkowie. Trzeba pamiętać, że wrażliwa psychika dziecięca wymaga wiele taktu i delikatności, odpowiedzialnych i przemyślanych działań.

   Aby proces adaptacji dziecka w przedszkolu był miłym przeżyciem, zorganizowaliśmy „Dzień Otwartych Drzwi”, który odbył się w tym roku 1 czerwca. Impreza rozpoczęła się od brawurowego występu naszych przedszkolaków z okazji Dnia Mamy i Taty. Mali artyści przyciągnęli uwagę publiczności nie tylko recytacją, tańcem i śpiewem, lecz także przepięknymi strojami zbierając gromkie brawa.

   Następnie wszyscy przednio się bawili w ogrodzie przedszkolnym. Panie przygotowały dla swoich przedszkolaków warsztaty: malowanie twarzy, naszyjniki indiańskie, amulety, opaski indiańskie, laleczki z włóczki oraz każdy mógł farbami pomalować wigwam indiański. Największą atrakcją festynu okazał się jednak statek piracki – zjeżdżalnia.

   Przybyli goście mieli też okazję zwiedzić przedszkole, poznać bliżej ofertę edukacyjną, porozmawiać z nauczycielami oraz przekonać się jak wygląda dzień w przedszkolu. Pani psycholog przedstawiła atuty naszego przedszkola takie jak: indywidualizacja pracy z dzieckiem, rodzinna atmosfera, wykwalifikowana kadra, duży ogród z palcem zabaw, obszerne i kolorowe sale zabaw... domowa i smaczna kuchnia.

   Można też było pokrzepić siły po wesołej zabawie w przedszkolnym bufeciku, który obfitował w słodkości. Nasze panie kucharki dały niebywały popis kulinarny (grochówka, bigos, zapiekanka makaronowa), bo wszystkim bardzo smakowało.

 

 

—————***—————

OBCHODY OGÓLNOPOLSKICH DNI BEZPIECZNEGO PRZEDSZKOLA

W związku realizacją programu "Bezpieczne Przedszkole" przystąpiliśmy do akcji i organizacji Dni Bezpiecznego Przedszkola od 23 do 25  maja 2016 roku. Harmonogram zadań zrealizowanych w tych dniach:

· poniedziałek 23 maja 2016 roku:

Wręczenie dzieciom indeksów Bezpiecznego Przedszkolaka,

· wtorek 24 maja 2016 roku:

Wizyta w Ochotniczej Straży Pożarnej w Miłakowie,

· środa 25 maja 2016 roku:

Spotkanie z panią pielęgniarką. Rozmowa na temat: higieny, szczepień, prawidłowej higieny jamy ustnej oraz skutków palenia papierosów.

 

 

—————***—————

PRZEGLĄD PLĄSÓW I TAŃCÓW

Dnia 19 maja 2016 roku w przedszkolu odbył się Międzyprzedszkolny Przegląd Pląsów i Tańców. W tym dniu nasze przedszkole odwiedziły dzieci z grupy „O” z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Łukcie. Każda grupa zaprezentowała swoje umiejętności taneczne na wysokim poziomie. Przedszkolaki otrzymały dyplomy i nagrody w postaci książeczek – bajeczek. Po wyczerpujących tańcach był wspólny słodki poczęstunek. Dzieci podczas odpoczynku mogły poczęstować się „poduszeczką” z piekarni „Robercik” oraz owocami, które dla przedszkolaków zorganizowała pani Dorota Kudlik dyrektor Miłkowskiego Domu Kultury.

 

 

—————***—————

UNIA EUROPEJSKA

Dnia 11 maja 2016 roku 5 latki „A” i 5 latki „B” poznały Unię Europejską. W ten trudny dla nas temat wprowadziła nas pani Anna Bućwiłło z Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej w Olsztynie. Oglądaliśmy ciekawe filmy i bajki przybliżające historię Polski i działalność Unii Europejskiej. Przecież my też jesteśmy Europejczykami!

 

 

—————***—————

WIZYTA W PIEKARNI

Dnia 25 kwietnia 2016 roku przedszkolaki z grupy 5 latki „A” odwiedziły piekarnię „Robercik”. Dzieci poznały poszczególne pomieszczenia i urządzenia potrzebne do pracy piekarza oraz obserwowały jego pracę. Największą atrakcją okazało się wyrabianie ciasta. Każde dziecko mogło uformować bułkę wg własnego pomysłu, które zostały wypieczone. W oczekiwaniu na własnoręcznie wykonane wypieki dzieci obserwowały wykonanie ciast i ciasteczek. Oczywiście nie odbyło się bez degustacji. Z pełnymi brzuszkami przedszkolacy wrócili do przedszkola, a swoje bułeczki zabrały do domu, aby poczęstować rodziców.

 

 

—————***—————

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dnia 18 kwietnia 2016 roku w przedszkolu odbył się Dzień Bezpiecznego Internetu. Zajęcia edukacyjne w starszych grupach przeprowadziła pani Katarzyna Tiurmorezow psycholog naszej placówki. Przedszkolaki zapoznały się z zagrożeniami, jakie płyną z internetu oraz sposobami reagowania w przypadku występowania aktów cyberprzemocy. Na zakończenie każda grupa wykonała plakat „Bezpieczny internet”, na który materiały przygotowali wspólnie z dziećmi rodzice.

 

 

—————***—————

PRODUKCJA PRZĘDZY LNIANEJ

15 kwietnia 2016 roku 5 latki „A” poznawały etapy produkcji przędzy lnianej w zakładzie „Safilin” sp. z o.o. w Miłakowie, do którego zaprosił nas tata naszej koleżanki pan Marcin Zieliński. Dyrektor pan Andrzej Grabowski oprowadził nas po całym zakładzie, o wszystkim opowiedział, wszystko pokazał i wyjaśnił.

 

 

—————***—————

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca 2016 r. w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, było kolorowo i wesoło w naszym przedszkolu.. Dzieci wspólnie z rodzicami lub paniami przygotowały kolorowe pompony lub kwiatki z, którymi wyruszyli  korowodem przez ulice miast pożegnać Panią  Zimę. Następnie każda grupa zaprezentowała przygotowaną piosenkę wiosenną.

 

 

—————***—————

DZIEŃ POEZJI

Dnia 18 marca 2016 r. przedszkolaki ze wszystkich grup zostali zaproszeni do Biblioteki Szkolnej na przedstawienie wykonane przez uczennice z gimnazjum z okazji Światowego Dnia Poezji. Uczennice przedstawiły teatrzyk kukiełkowy takich wierszy jak: Jan Brzechwa „Na straganie”, „Słoń Trąbalski”, „Zosia Samosia”. Po każdym wierszu dzieci miały wykonać zadania, które nie były całkiem łatwe, wymagały bardzo dokładnego wsłuchiwania się w tekst. Bardzo dobrze wszystkie zadania zostały wykonane. Na koniec gorącymi brawami podziękowaliśmy naszym starszym koleżankom i z powrotem udaliśmy się naszych sal.

 

 

—————***—————

FIZYKA DLA SMYKA

W dniu 18 marca 2016 roku 5 latki „A” i 5 latki „B” spotkały się na zajęciach „Fizyka dla smyka”. Wszystkie dzieci brały udział w bardzo ciekawych doświadczeniach, dzięki którym miały możliwość obserwować niecodzienne zjawiska fizyczne i działanie magnesu. Chcielibyśmy jeszcze raz zaprosić do nas panią z Centrum Edukacyjnego w Olsztynie.

 

 

—————***—————

SAŁATKA WARZYWNO-OWOCOWA

Dnia 10 marca 2016 r. w grupie 4- latki „C” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. W ramach kręgu tematycznego o zdrowym odżywianiu, tego dnia przygotowaliśmy wspólnie zdrowe sałatki - jedna grupa przygotowała sałatkę owocową, zaś druga sałatkę warzywną. Przed przystąpieniem do pracy przypomnieliśmy sobie zasady zdrowego odżywiania oraz zapoznaliśmy się z bezpiecznym korzystaniem z narzędzi kuchennych. Na koniec naszych zajęć wspólnie spożyliśmy przygotowane kolorowe sałatki.

 

 

—————***—————

WIZYTA W BIBLIOTECE

Dnia 9 marca 2016 r. grupa 4-latki „C” w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną mieszczącą się w Miłakowskim Domu Kultury, wybrała się na przygotowane przez panią bibliotekarkę zajęcia na temat: Na czym polega praca bibliotekarza, jak można wypożyczyć książkę? Dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki, wiedzą jak wypożyczyć książkę. W czasie zajęć pani Małgorzata Początek przeczytała dzieciom bajkę, a następnie wspólnie z dziećmi wykonała plakat. Dzieci były bardzo zadowolone z wizyty. Akcentem kończącym naszą wizytę w bibliotece było wypożyczenie bajek do czytania porannego.

 

 

—————***—————

DZIEŃ KOBIET

Dnia 8 marca 2016 roku w naszej grupie 4-latków „C” świętowaliśmy Dzień Kobiet. W tym dniu wszystkie dziewczynki stały się na jeden dzień księżniczkami. Chłopcy podarowali dziewczynkom prezenty oraz wcześniej zrobione laurki. Aby bardziej uczcić ten dzień odbył się słodki galaretowy poczęstunek.

 

 

—————***—————

BEZPIECZNY PRZEJAZD KOLEJOWY

3 marca br. w naszym przedszkolu gościliśmy przedstawicieli Kampanii „Bezpieczny przejazd”. W  myśl zasady: uczyć poprzez zabawę, przedszkolaki dowiedziały się, jak bezpiecznie zachować się w  pobliżu przejazdów kolejowych. Edukacyjne spotkanie prowadziła Wiesława Pawska  - koordynator ds. kampanii. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego,  przedszkolaki z zainteresowaniem odpowiadały na pytania: dlaczego tak ważne jest zachowanie ostrożności podczas przechodzenia, przejeżdżania przez przejazdy kolejowe drogowe, co oznacza czerwone pulsujące światło, co to są rogatki? Mamy nadzieję, że przybliżenie dzieciom niektórych zagadnień z zakresu bezpieczeństwa pozwoli na zrozumienie przez nich bezpiecznych zachowań, postępowań i przestrzeganie zakazów.

 

 

—————***—————

GIMNAZJALIŚCI CZYTAJĄ

Akcja „Cała Polska czyta dzieciom” już na stałe zagościła w Przedszkolu. Wszyscy wiemy, że czytanie niesie nieprzecenione korzyści w rozwoju dziecka i jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek, gdyż lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy, a kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie. Ponadto czytanie chroni dziecko przed uzależnieniem do telewizji i komputerów. Biorąc te argumenty pod uwagę w naszym przedszkolu regularnie czytamy dzieciom. Do czytania zapraszamy też różne osoby. Od października 2015 roku raz w tygodniu (piątek) naszych przedszkolaków odwiedzają uczniowie gimnazjum ze świetlicy szkolnej, aby przeczytać dzieciom wybraną bajeczkę. Nasze pociechy chętnie spotykają się ze swoimi starszymi kolegami i z zainteresowaniem słuchają różnych tekstów literackich z literatury dziecięcej. Bardzo serdecznie dziękujemy: pani Małgorzacie Dobrzyńskiej oraz uczniom: K. Cichosz, W. Pobieraj, M. Łuciw, P. Bernatowskiej, M. Jegier.

 

 

—————***—————

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony 22 lutego w naszym Przedszkolu miał na celu zwrócenie uwagi na potrzebę troski o język ojczysty, dbanie o jego rozwój i trwanie. Głównym celem naszych działań było kształtowanie świadomości językowej małych Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Dzieci wzięły udział w zajęciach polonistycznych, analizowały literaturę dziecięcą napisaną przez rodzimych pisarzy, rozmawiały na temat stosowania zwrotów grzecznościowych, które ułatwiają wzajemne kontakty czyniąc je milszymi i prostszymi. To wielka sztuka mówić pięknie i poprawnie ale można to osiągnąć gdy się bardzo chce – przedszkolaki już to wiedzą.

 

Zdjęcia

 

—————***—————

CZYTAJĄCY RODZICE

„Spotkanie z książką” jest to projekt, do którego zostali zaproszeni rodzice naszych przedszkolaków. W grupie 2,5 – 3 latków D jako pierwsza przyjęła zaproszenie pani Patrycja Tomaszewicz mama Laury, która przeczytała naszym maluszkom wiersz Jean`a de La Fontain`a „Kot i małpa”. Pani Emilia Stefanowska mama Laury również czytała dzieciom literaturę specjalnie dla nich. Było to opowiadanie „Złotowłosa i trzy misie”.

 

 

—————***—————

DZIEŃ BABCI I DZIADKA (4-LATKI „C”)

Dnia 19 lutego 2016 roku w grupie przedszkolnej 4-latki „C” odbyła się uroczystość z okazji dnia Babci i Dziadka. Dziadkowie są bardzo ważnymi osobami w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci przygotowały mały występ artystyczny. Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje kochane wnuki, które mimo tremy pięknie recytowali wierszyki, radośnie zaśpiewali piosenki oraz  wesoło zatańczyli tańce. Na koniec uroczystości dzieci wręczyły babciom bransoletki, zaś dziadkom własnoręcznie zrobione krawaty. Po oficjalnej części nasi wspaniali goście zostali zaproszeni na mały poczęstunek przygotowany przez rodziców. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Wszystkim tak licznie zgromadzonym gościom dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok.

 

 

—————***—————

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Upływający miesiąc minął pod hasłem obchodów Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z grupy 2,5 – 3 latków „D” zaprosiły swoje babcie i dziadków na przedszkolne uroczystości, aby w szczególny sposób podziękować im za ich miłość, dobroć i cierpliwość. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem tańczyły, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Dziadkowie uczestniczyli we wspólnych zabawach i konkursach, a jako wyraz wdzięczności otrzymali drobne upominki własnoręcznie wykonane przez swoje wnuki. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku. Dziękujemy wszystkim gościom za świetną zabawę i życzymy życia najdłuższego, szczęścia i zdrowia dobrego!

 

„To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia. Oraz, co najważniejsze, ciasteczka.”

Rudolph Giuliani

 

—————***—————

WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE, JAK CO ROKU W KARNAWALE

     Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas.

     W dniu 9.02.2016 r. w Przedszkolu przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Miłakowie odbył się bal karnawałowy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Batmana... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu animatorów z Centrum Tańca Wasilewski-Felska w Olsztynie, którzy przebrani w stroje karnawałowe zachęcali wszystkich do tańca przygotowaną muzyką. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach prowadzonych przez animatorów. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

 

 

—————***—————

ODWIEDZINY W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE W MIŁAKOWIE

Dnia 5 lutego 2016 roku grupa 5 latków „B” odwiedziła Miejską Bibliotekę w Miłakowie. Dzieci poznały pracę pani bibliotekarki oraz wyposażenie biblioteki. Wysłuchały opowiadania czytanego przez panią Małgorzatę Początek i wspólnie wykonały plakat.

 

 

—————***—————

WOŚP

Dnia 10 stycznia 2016 r. podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Miłakowskim Domu Kultury grupa 4- latki „C” zaprezentowała przed zgromadzoną publicznością  swoje zdolności taneczne. Wraz z panią Beatą Kalisz zatańczyła trzy piosenki: „Wiewióreczkę”, „Grozika” oraz  „Poleczkę”. Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za obecność oraz za przepiękny pokaz tańca.

 

 

—————***—————

ORSZAK TRZECH KRÓLI

Dnia 6 stycznia 2016 roku 5 latki „A” z rodzicami wzięły udział w Orszaku Trzech Króli. Z tej okazji wystąpiły na scenie Miłakowskiego Domu Kultury z Jasełkami Bożonarodzeniowymi. Mimo zimowego dnia, wszyscy stawili się w komplecie i świetnie się spisali. Dziękujemy!

 

 

—————***—————

ZAJĘCIA Z RODZICAMI

16 grudnia 2015 r. w grupie 2,5 – 3 latków „D” odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców - "Spotkanie przy choince". Celem zajęć było stworzenie miłej atmosfery, wywołanie radości z powodu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz przybliżenie tradycji bożonarodzeniowych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, świetnie radziły sobie w sytuacjach zadaniowych. Wspólnie spędzony czas  było okazją do integrowania środowiska rodzinnego i przedszkolnego. Dziękujemy bardzo serdecznie rodzicom, którzy zechcieli przyjść na zajęcia.

 

 

—————***—————

DŻDŻOWNICE NOSZĄ SPÓDNICE

Dnia 8 grudnia 2015 roku grupę 5 latków „B” odwiedziła autorka i ilustratorka książek dla dzieci pani Iza Niewiadomska – Labiak. Pisarka opowiedziała dzieciom o swojej pracy i zaprezentowała kilka swoich książeczek. Przedstawiła (recytując) jedną ze swoich książek ilustrując ją obrazkami i rekwizytami. Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie z gościem modelowały w glinie wybraną postać z bajki. Na pamiątkę spotkania każde dziecko otrzymało książeczkę z dedykacją autorki.

 

 

—————***—————

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

 

WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH,

DOBRYCH I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI. JEST NA TO SPOSÓB - CZYTAJMY DZIECIOM!

 

Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka i to już od najmłodszych lat, odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Cała Polska czyta dzieciom to – kampania społeczna, rozpoczęta w czerwcu 2001 przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”,  mająca na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Poprzez nadawanie spotów reklamowych w mediach i inne działania promocyjne, edukacyjne i organizacyjne, Fundacja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją. Kampania „Cała Polska czyta dzieciom”  zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. Jednocześnie, Fundacja przypomina o potrzebie kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych oraz gier komputerowych, które w życiu przeciętnego współczesnego dziecka zajmują więcej czasu niż szkoła. Jeśli chcemy, by dzieci wyrosły na wykształconych, kulturalnych, mądrych i dobrych ludzi wychowujmy je w miłości do książek, codziennie czytając im dla przyjemności: w domu, w przedszkolu i w szkole. O przyszłości naszego kraju zadecyduje poziom ludzi, których wychowujemy dziś. Nasze przedszkole należy do klubu czytających przedszkoli i realizuje program „Cała Polska czyta dzieciom” we wszystkich grupach wiekowych. W ramach programu organizujemy wystawy książek w poszczególnych grupach (kąciki książkowe, książka – mój przyjaciel). W każdej grupie rodzice czytają dzieciom ich ulubione książki „Klub czytających rodziców”. W naszym przedszkolu można również wypożyczyć książkę na weekend „Bajeczka na weekend”. Uczniowie gimnazjum czytają naszym przedszkolakom „Poczytaj mi przyjacielu”. Utworzyliśmy „Kącik wymiany książek”. Wypożyczanie polega na zamianie własnej książeczki dziecka na inną. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zainteresowanie dzieci książką i czytaniem oraz dzielenie się z innymi swoimi książkami „być może zapomnianymi”, rozwijanie w dzieciach odpowiedzialności. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych do włączenia się do Naszych działań przez cały rok szkolny.

 

 

—————***—————

MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU

 

Święty Mikołaj do nas przychodzi, dużo prezentów dzieciom przynosi .

W buciki wszystko zwinnie upycha i jak czarodziej w pośpiechu znika.

 

7 grudnia 2015 roku, dzieci z Przedszkola od samego rana nasłuchiwały charakterystycznego dźwięku dzwoneczka corocznego gościa. Wiedziały bowiem, że i w tym roku Święty Mikołaj nie zapomni o naszym przedszkolu z wiadomych powodów - najgrzeczniejsze dzieci na całym świecie. Święty Mikołaj dotarł na czas, co prawda z jednodniowym opóźnieniem, ale jak sam tłumaczył dzień wcześniej nikogo w przedszkolu nie zastał. Swoje wejście jak na Mikołaja przystało rozpoczął niezawodnym Ho, Ho, Ho! Wszyscy przywitaliśmy naszego gościa bardzo gorąco i zaprosiliśmy do wspólnej zabawy (były piosenki i wiersze). Mikołaj wszystkich obdarzył słodkimi prezentami. Dzieci z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne!

 

 

—————***—————

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

W środę 2 grudnia 2015 roku w naszym przedszkolu dzieci świętowały obchody Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia przedszkolaki z grupy 2,5 – 3 latków przyszli do placówki ze swoim ulubionym pluszowym misiem. W tym dniu przedszkolaki brały udział w konkursach i quizach, odgadywały zagadki. Próbowały przysmaków, które uwielbiają misie. Wesoło i radośnie spędziły ten dzień. Zostały również wręczone dyplomy i nagrody w konkursie plastycznym „Miś – mój mały przyjaciel”. Oto osoby nagrodzone: Lena Jaroszewicz, Seweryn Biernacki, Emilia Maciołek, Marcel Stefaniuk, Laura Jaroszewicz, Lena Kruszczyńska, Otylia Kisiel, Wiktoria Papis, Leon Druszcz, Mikołaj Petryka, Julian Kasper, Maja Kuper. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

 

 

—————***—————

MAGICZNE ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada w wigilię Andrzejek. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. W Wigilię Św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycje wróżb przetrwały do dziś. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Koniec listopada, to czas Andrzejek – czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Nasze przedszkolaki również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Dowiedzieliśmy się co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno nie widzianego, ile prezentów dostaną od Mikołaja…) i tej bardziej odległej (np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą przedszkolaki jak już dorosną). Było nawet czarowanie prawdziwą czarodziejską różdżką i życzenia na przyszłość. Czy wróżby się spełnią? – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki.

 

 

—————***—————

RUSZA XVI EDYCJA GÓRY GROSZA!

 

"Jeden grosz znaczy niewiele, ale GÓRA GROSZA jest największa na świecie".

 

Nasze Przedszkole po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Prosimy dzieci, Rodziców o aktywne włączenie się do akcji, o przynoszenie monet, które będą przekazane fundacji „NASZ DOM”. Akcja przeprowadzana jest poprzez zbiórkę monet (od 1 gr do 5 zł) i trwa od 23 listopada do 4 grudnia 2015 roku. Cel akcji pozostaje od lat niezmieniony - pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychować się we własnym domu rodzinnym.

Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w akcji!

 

 

—————***—————

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM

W listopadzie gościliśmy w naszym przedszkolu panią Annę Jagosz ratownika z Ochotniczej Straży Pożarnej w Miłakowie. Dzieci miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Przedszkolaki uczyły się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc. Dzieci poznały numery telefonów ratunkowych oraz dowiedziały się w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorką (trzeba się przedstawić, powiedzieć ile ma się lat, powiedzieć gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebuje pomocy). Maluchy obserwowały w jaki sposób wykonuje się sztuczne oddychanie oraz jak wyglądają oddechy ratownicze. Nasza pani ratownik zwróciła też uwagę, żeby dzieci właściwie przewożone były samochodem tzn. zawsze w foteliku i w mocno zapiętych pasach. Na zakończenie spotkania przedszkolaki zadawały pytania dotyczące m.in. zachowania się podczas skaleczeń oraz chciały wiedzieć, jaką szkołę należy skończyć, by móc wykonywać w przyszłości zawód ratownika medycznego. Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

 

 

—————***—————

DZIEŃ PRAW DZIECKA - MY DZIECI MAMY SWOJE PRAWA

20 listopada 2015r. w wielu krajach obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Wiemy, że przedszkole jest pierwszą instytucją, w której dziecko nabywa kompetencje społeczne. W atmosferze spokoju i akceptacji poznaje własne prawa i reguły życia w grupie. W naszym przedszkolu uświadamiamy dzieciom ich prawa. Wprowadzamy dzieci w świat wartości uniwersalnych, w tym także w świat ich praw wykorzystując naturalne sytuacje. Odpowiednia atmosfera w placówce i klimat wychowawczy wspomagają dzieci w poznaniu swoich praw, jak również respektowaniu praw innych. Staramy się ujednolicać oddziaływania przedszkola ze środowiskiem rodzinnym. Wyniesione z domów rodzinnych doświadczenia pomagają w realizacji edukacji praw dzieci, dlatego tak istotne jest dla nas współdziałanie z rodzicami. Tego dnia w grupie 2,5 – 3 latków „D”  zostały przeprowadzone zajęcia z dziećmi, których głównym tematem były prawa dziecka. Przedszkolaki słuchały m.in. wiersza M. Brykczyńskiego „O prawach dziecka”, historyjek „Co potrafisz robić? - o dyni, z którą nikt się nie chciał bawić i „Smutnym pajacyku”, który był inny niż wszystkie zabawki. Przedszkolaki wykonały plakat oraz wyruszyły pociągiem w podróż do Krainy Praw Dziecka. Nie zabrakło także piosenek mówiących o tym, jakie dzieci maja prawa. Dzień ten upłynął wszystkim bardzo radośnie, ponieważ przedszkolaki przede wszystkim realizowały dla nich najważniejsze – prawo do zabawy.

 

 

—————***—————

ĆWICZENIA EWAKUACYJNE

W dniu 17 listopada 2015 r. o godz. 11.00 zostały przeprowadzone ćwiczenia ewakuacji uczniów  i pracowników z budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Miłakowie. Tematyką ćwiczenia było sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji, które obejmowało praktyczną ewakuację z zagrożonego budynku. Głównym celem ćwiczenia było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z zastosowaniem procedur dotyczących zachowania w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla ich życia lub zdrowia, sprawdzenie skuteczności przyjętej metody alarmowania o zagrożeniu, sprawdzenie umiejętności powiadamiania o zagrożeniu służb ratunkowych, a także sprawdzenie przestrzegania zasad ewakuacji. W ewakuacji uczestniczyło 726 osób w tym: 644 uczniów, 83 nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili  klasy lekcyjne i gabinety administracyjne oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi. Wszystkie osoby będące w szkole zdążyły się ewakuować w czasie  6,30 min. Uczniowie i pracownicy szkoły bez paniki i w sposób uporządkowany  wykonali zadanie próbnej ewakuacji. W ćwiczeniu ewakuacyjnym uczestniczyły: jedna jednostka OSP Miłakowo. Rozwinięto linię gaśniczą, sprawdzono obiekt, zlokalizowano  źródło ognia, które zostało zneutralizowane. Ewakuacja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Odpowiedzialnymi za organizację ćwiczenia ewakuacji byli  Z-ca Dyrektora ZSz-P im. Jana Pawła II w Miłakowie Pan Mariusz Jabłoński i Dyrektor SOSW w Miłakowie Pan Wojciech Ziembiński oraz pracownik Urzędu Miejskiego odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe, obronę cywilną oraz sprawy obronne Inspektor Stanisław Banach.

 

Źródło: Urząd Miejski w Miłakowie

—————***—————

KONKURS PLASTYCZNY „POLSKA ZŁOTA JESIEŃ”

Dnia 17 listopada 2015 roku odbyło się rozstrzygniecie konkursu plastycznego „Polska Złota Jesień”. Wystawę prac przedszkolaków zorganizowano w Miłakowskim Domu Kultury. W konkursie uczestniczyły dzieci z przedszkola nr 2 w Ornecie i z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łukcie. Jury po dokonaniu oceny prac przyznało wyróżnienia. Pierwsze wyróżnienie otrzymała grupa 5 latków z  Łukty. Wszystkie grupy biorące udział w konkursie zostały nagrodzone. Na zakończenie spotkania 4 latki C i  5 latki A z przedszkola w Miłakowie zaprezentowały gościom swoje umiejętności taneczne. Spotkanie upłynęło w miłej, integrującej atmosferze. Czekamy na dalsze spotkania.

 

 

—————***—————

PANI PIELĘGNIARKA W PRZEDSZKOLU

O higienie, zasadach dbania o zdrowie, zachowaniu podczas choroby i zasadach przyjmowania leków mówiła zaproszona do przedszkolaków – grupa 2,5 – 3 latków „D” pani pielęgniarka. Dzieci gościły w przedszkolu panią pielęgniarkę. Spotkanie było interesujące i bardzo pouczające dla małych słuchaczy. Nasz gość w ciekawy dla dzieci sposób przekazał im informacje na temat podstawowych zasad higieny ciała i dbania o zdrowie. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób zachowywać się podczas choroby oraz konieczności zażywania leków tylko pod okiem dorosłych. Dzieci mogły również zobaczyć co znajduje się w walizce którą przyniosła Pani pielęgniarka. Przedszkolaki dowiedziały się również jak bardzo ważne w życiu jest zdrowe odżywianie się. Spożywanie owoców i warzyw. Same również dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami.

 

 

—————***—————

SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

Podczas realizacji tematów z zakresu bezpieczeństwa nie mogło w naszym przedszkolu zabraknąć przedstawicieli z nadleśnictwa. Zaproszenie przyjęła pani Paulina Partyka pracująca w Nadleśnictwie Dobrocin. Pani Paulina wyjaśniła dzieciom co to jest przyroda, kim jest leśniczy, bardzo ciekawie opowiadała o lesie. Nie zabrakło też ciekawostek dotyczących lasu, informacji o prawidłowym i bezpiecznym poruszaniu się po nim. Były też opowieści o mieszkańcach lasu. Dzieci w skupieniu słuchały ciekawostek dotyczących życia lisa, bobra, zająca, łosia, jelenia, sarny. Wszystkie dzieci otrzymały niespodzianki.

 

 

—————***—————

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZYM PRZEDSZKOLU

12 października 2015 roku w naszym przedszkolu odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość tą przygotowały dzieci z wraz z paniami z przedszkola. W tym dniu przybył do Nas Pan Dyrektor. Nasi wychowankowie zaprezentowali się najlepiej jak umieli - nie zabrakło wierszy, piosenek oraz tańca. Po prezentacji dzieci  głos zabrała Pani Dyrektor, która w imieniu własnym złożyła wszystkim zebranym życzenia z okazji DEN, do tych życzeń dołączyli się rodzice. Na zakończenie każdy z zaproszonych gości oraz pracownicy placówki  otrzymali laurki wykonane własnoręcznie przez dzieci. Ten wspaniały dzień na długo pozostanie nam w pamięci.

 

 

—————***—————

„OWOCOWE PRZYSMAKI”

Dnia 01.10.2015 r. dzieci z grupy 5 „B” wraz z rodzicami przygotowywały sałatki owocowe.

 

Zdjęcia

 

—————***—————

SPRZĄTANIE ŚWIATA

24 września 2015 roku dzieci z przedszkola – grupa 2,5 – 3 latków „D” wzięły udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata". Tematem tegorocznej akcji jest "Wyprawa-poprawa". W ramach przedsięwzięcia dzieci chcą zwrócić uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami. Akcja zorganizowana była przez fundację "Nasza Ziemia". Celem przedsięwzięcia "Sprzątanie świata'' jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie na rzecz ochrony środowiska. Przedszkolaki z uśmiechem sprzątały świat.

 

 

—————***—————

WITAMY JESIEŃ

23 września 2015 roku dzieci z przedszkola – grupa 2,5 – 3 latków udały się na jesienny spacer w poszukiwaniu Pani Jesieni. Na wyprawę dzieci zabrały „węża” – maskotkę, pomagającą dzieciom w poruszaniu się w parach, jedni za drugimi, w kolumnie. Przedszkolaki przemierzyły najbliższą okolicę, odkrywając uroki aktualnej pory roku. Podczas wycieczki dzieci poznały gatunki okolicznych drzew oraz nauczyły się rozpoznawać ich liście. Po powrocie do przedszkola dzieci umieściły jesienne skarby w kąciku przyrody.

 

 

—————***—————

WITAMY PO WAKACJACH

Witamy serdecznie po wakacyjnej przerwie, po której pełni zapału ruszamy, by podejmować kolejne wyzwania. Dzieciom, ich rodzicom i opiekunom życzymy, by rok szkolny 2015/2016 obfitował w wiele pozytywnych chwil w naszym przedszkolu.

Kochane przedszkolaki!

 

Minął wakacji czas, nasze przedszkole wita Was.

Na naukę i zabawę jest najwyższa pora, wszystkie przedszkolaki nauczyciel woła.

Lalki w kącie już czekają, klocki wszystkich Was wzywają.

A na półkach samochody, już szykują się do drogi.

Lada dzień jest pierwszy września.

Wszyscy razem się spotkamy i rok szkolny przywitamy!

 

 

—————***—————

SPOTKANIA ADAPTACYJNE

25, 26 i 27 sierpnia 2015 roku odbyły się zajęcia adaptacyjne dla dzieci nowoprzyjętych do naszego przedszkola. Problematyka adaptacji dziecka w przedszkolu jest bardzo ważnym aspektem wychowawczym mającym ogromny wpływ na dalsze funkcjonowanie dziecka na kolejnych szczeblach edukacji oraz w jego dalszym życiu. Zawsze staramy się wspierać zarówno rodziców, jak i dzieci w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu, a jednym z elementów ułatwiających proces adaptacji są zajęcia adaptacyjne. Nauczycielki przygotowały zabawy muzyczno-ruchowe. W zajęciach brali udział zarówno dzieci, jak i rodzice. Dzieci poznały jakże abstrakcyjne jak do tej pory pojęcie przedszkole, mogły poznać swoją salę, pobawić się zabawkami, poznać przyszłych kolegów i koleżanki, a rodzice nawiązali współpracę z placówką i nauczycielami oraz uzyskali podstawowe informacje związane z przyjściem dziecka do przedszkola. Życzymy Wam Rodzice dużo cierpliwości, odwagi, a Waszym pociechom samych radosnych chwil w naszym przedszkolu.

 

 

—————***—————